Przewlekły ból stopy może znacząco obniżyć jakość życia, utrudniając wykonywanie nawet najprostszych czynności. Ból stopy może mieć wiele przyczyn – od płaskostopia przez zapalenie rozcięgna podeszwowego po złamania w tym złamania zmęczeniowe. Kluczem jest szybka diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jeżeli ból stopy powstał w wyniku delikatnego urazu lub przeciążenia i nie ma nasilonego charakteru, możemy wykorzystać domowe sposoby walki z bólem. W takim wypadku należy:
Jeżeli ból stopy utrzymuje się dłużej lub jeśli towarzyszą mu dodatkowe objawy, konieczne jest skorzystanie z pomocy ortopedy i odpowiednia diagnostyka. Ból stopy może być wywołany wieloma różnymi schorzeniami – poniżej opisujemy najczęstsze z nich.
Cierpisz na ból stopy lub bóle stóp? Zapraszamy na konsultację ortopedyczną w klinice NeuroTeam.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego to bolesny stan zapalny tkanki łącznej biegnącej wzdłuż podeszwy stopy, łączącej piętę z palcami. Powoduje ból podeszwy stopy, szczególnie po wstaniu z łóżka. Może się nasilać podczas chodzenia czy biegania. Często jest wywoływany przez nadmierne obciążenie lub mikrourazy.
Leczenie obejmuje odpoczynek, ćwiczenia rozciągające, fizykoterapię, przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, stosowanie wkładek ortopedycznych. W cięższych przypadkach stosuje się zastrzyki z kortykosteroidów oraz terapię falą uderzeniową. W przypadkach zaawansowanych zmian konieczne może być leczenie operacyjne lub zabiegi przecięcia rozcięgna pod kontrolą USG.
Przeciążenia i mikrourazy w obrębie rozcięgna podeszwowego i ścięgna Achillesa mogą doprowadzić do powstania ostrogi piętowej. Ostroga piętowa to małe wyrostki kostne utrudniające chodzenie oraz długotrwałe stanie. Ostroga jest (uwidaczniającym się w badaniu radiologicznym) objawem choroby przyczepiającego się w tym miejscu ścięgna – nie jest chorobą samą w sobie. Stąd leczenie ostrogi powinno obejmować leczenie struktury przyczepiającej się w miejscu jej powstania.
Złamania zmęczeniowe stopy to mikropęknięcia kości (najczęściej śródstopia) które występują w wyniku przeciążenia i niezdiagnozowane prowadzą do pełnoobjawowego złamania kości. Powstają w wyniku powtarzających się, niewielkich urazów lub przeciążeń. Częste u biegaczy, żołnierzy oraz osób intensywnie wznawiających aktywność ruchową. Objawem jest ból sopy i obrzęk. Ból nasila się wraz ze wzrostem aktywności pacjenta i obciążaniem kończyny. W okresach zmniejszonego obciążania dolegliwości zmniejszają, jednak po powrocie do aktywności powracają.
Leczenie obejmuje przede odpoczynek, odciążenie kończyny (konieczne może być użycie kul lub buta ortopedycznego), fizykoterapię (pole magnetyczne, exogen). W wybranych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne (sportowcy).
Płaskostopie to zniekształcenie stopy przejawiające się obniżeniem jej fizjologicznych sklepień (naturalnego łuku). Płaskostopie powoduje ból stopy lub ból stóp (nasilający się po długich marszach lub długotrwałym staniu), może również powodować ból stawu skokowego i podudzia.
Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na pojawienia się płaskostopia są uwarunkowania genetyczne: ryzyko płaskostopia wzrasta, jeśli występowało ono u innych członków rodziny. Na płaskostopie narażone są również: osoby intensywnie uprawiające sport (zwłaszcza dyscypliny narażające stopy i kostki na częste urazy), osoby starsze, cukrzycy i kobiety w ciąży.
W odpowiedzi na bóle stóp wynikające z płaskostopia można wypróbować następujące rozwiązania:
Jeżeli płaskostopie pojawiło wraz z wiekiem należy skonsultować z lekarzem przyczynę płaskostopia i podjąć odpowiednie leczenie.
Choroba zlokalizowana w przedniej części stopy, która powstaje w wyniku podrażnienia nerwu miedzypalcowego wspólnego. Powoduje piekące, palące i promieniujące bóle, a także skurcze palców i bolsne przeskoki. Nierzadko powiązana ze zgrubieniem nerwu (nerwiakiem). Jej częstą przyczyną jest płaskostopie poprzeczne.
Leczenie neuralgii Mortona ma przeważnie charakter zachowawczy, obejmuje dobranie odpowiedniego obuwia oraz wkładek ortopedycznych, rehabilitacje, leki przeciwbólowe. W przypadkach opornych stosuje się ostrzyknięcia lub kriolezję (wymrażanie). W niewielkim odsetki przypadków konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na dekompresji okolicy uciśniętego nerwu i usunięciu powodującej ból tkanki.
Ból stopy (lub ból stóp) może być również wywołany przez chorobę zwyrodnieniową stawów. Jest postępujący proces degeneracyjny chrząstki stawowej, prowadzący do znacznego upośledzenia funkcji stawów. Pojawia się przeważnie u osób starszych. Objawia się bólem, szczególnie podczas ruchu lub po dłuższym okresie spoczynku, sztywnością stawów, ograniczeniem ruchomości.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów w przypadku bólu stóp ma na celu zmniejszenie bólu i obejmuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, fizykoterapię (krioterapia, pole magnetyczne, jonoforeza), dopasowanie obuwia i wkładek ortopedycznych. W niektórych wypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne polegające na oczyszczeniu uszkodzonego stawu lub na fuzji (artrodezie), czyli trwałym połączeniu dwóch kości.
Podagra to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się nagromadzeniem kryształków kwasu moczowego w tkankach i stawach. Rzut dny moczanowej wywołuje silny ból, obrzęk i zaczerwienienie w okolicy stawów, najczęściej w dużym palcu stopy. Diagnoza opiera się głównie na ocenie objawów klinicznych, badaniu poziomu kwasu moczowego we krwi oraz analizie płynu stawowego pod kątem obecności kryształów moczanu sodu.
Leczenie dny moczanowej obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych, leków zmniejszających stężenie kwasu moczowego oraz stosowanie specjalnej diety. Dieta w dnie moczanowej obejmuje następujące wskazania:
By uniknąć bólów stóp, możesz skorzystać z następujących porad: