Ból nadgarstka to powszechna przypadłość, który może znacząco wpływać na jakość życia. Często towarzyszy mu ograniczenie ruchomości i osłabienie siły chwytu. Najczęstsze przyczyny bólu nadgarstka to urazy, przeciążenia, choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne. Ból nadgarstka dotyka zarówno młodych, aktywnych osób, jak i seniorów. Jeżeli ból nie ustępuje, konieczna jest wizyta u ortopedy w celu diagnostyki i opracowania planu leczenia. Leczenie jest zależne od przyczyny i może obejmować odpoczynek od aktywności, fizykoterapię, przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz sterydów. W poważniejszych przypadkach konieczny może być zabieg chirurgiczny.
Ból nadgarstka może być wywołany wieloma różnymi przyczynami, które charakteryzują się odmiennymi objawami i wymagają odmiennych metod leczenia. Jeżeli ból powstał w wyniku delikatnego urazu lub przeciążenia i nie ma nasilonego charakteru, możesz wykorzystać domowe sposoby walki z bólem nadgarstka. W takim wypadku należy:
Jeżeli ból jest nasilony i nie mija, konieczne jest udanie się do ortopedy, który zastosuje odpowiednią diagnostykę, by określić przyczynę bólu i wdroży odpowiednie leczenie. Diagnostyka bólu nadgarstka obejmuje wywiad, badanie fizykalne, a także badania obrazowe takie jak USG, zdjęcie RTG czy rezonans magnetyczny.
Cierpisz na ból nadgarstka? Zapraszamy na konsultację ortopedyczną w klinice Neuroteam.
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze powody bólu nadgarstka.
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie polegające na ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jego przyczyną są powtarzalne ruchy nadgarstka i dłoni lub długotrwałe utrzymywanie nadgarstka w nienaturalnej pozycji. Może towarzyszyć również ciąży, cukrzycy lub otyłości.
Objawy zespołu cieśni nadgarstka:
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka:
Jej główną przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej, jest to główna przyczyna bólu stawów u osób starszych. Bólowi towarzyszy sztywność (szczególnie rano lub po okresie bezczynności) oraz ograniczenie ruchomości.
Leczenie zwyrodnieniowej choroby stawów:
Skręcenie nadgarstka lub nadwyrężenie stawu może być wywołane przez upadek na wyciągniętą rękę lub nagły skręt nadgarstka. Zdarza się często w przypadku uprawiania sportów.
Objawy bólu nadgarstka w wyniku urazu lub przeciążenia:
Leczenie bólu nadgarstka w wyniku urazu lub przeciążenia:
W niektórych wypadkach upadku na wyciągniętą rękę może dojść do złamania kości nadgarstka. Objawia się ono bardzo silnym bólem po urazie, obrzękiem i zasinieniem, deformacją okolicy nadgarstka oraz ograniczeniem ruchomości. W przypadku złamania kości nadgarstka konieczne może być unieruchomienie nadgarstka (w formie gipsu lub ortezy), a nawet zabieg chirurgiczny.
Nadwyrężania nadgarstka poprzez powtarzalne ruchy, nadmierne obciążenie, nieprawidłową technikę w sporcie lub choroby reumatyczne mogą prowadzić do zapalenia ścięgien nadgarstka.
Objawy zapalenia ścięgien nadgarstka:
W przypadku zapalenia ścięgien nadgarstka przeważnie stosuje się leczenie zachowawcze obejmujące odpoczynek i modyfikacja aktywności, okłady z lodu, niesteroidowe leki przeciwzapalne, fizjoterapie i ćwiczenia wzmacniające, unieruchomienie, a także ostrzyknięcia przeciwzapalne
Przeciążenie stawu może doprowadzić do stanu zapalanego, w wyniku którego powstać może ganglion – widoczna torbiel będąca wynikiem nadprodukcji płynu stawowego wewnątrz stawu lub w pochewce otaczającej ścięgna. Ganglion najczęściej pojawia się na grzbietowej powierzchni nadgarstka. Oprócz bólu (przy ucisku lub ruchu) ganglionowi towarzyszy często osłabienie siły chwytu i uczucie dyskomfortu.
Leczenie torbieli galaretowatej:
Choroba de Quervaina to stan zapalny ścięgien biegnących wzdłuż nadgarstka po stronie kciuka i przyczepiających się do podstawy kciuka. Jest ona wywoływana powtarzalnymi ruchami kciuka i nadgarstka. Często występuje u młodych matek i osób intensywnie korzystających z urządzeń mobilnych.
Objawy choroby de Quervaina:
Leczenie choroby de Quervaina:
Diagnostyka bólu nadgarstka - umów się na wizytę w Neutroteam.
Inne możliwe przyczyny bólu nadgarstka to reumatoidalne zapalenie stawów (choroba autoimmunologiczna wywołująca zapalenie stawów) lub ucisk lub uwięźnięcie nerwów.
Dbaj o ergonomię i higienę pracy – dostosuj wysokość biurka i krzesła, używaj podkładki pod nadgarstek przy klawiaturze i myszce, rób regularne przerwy podczas pracy przy komputerze.