Leczenie bólu stawu kolanowego Ból kolana to częsta przypadłość, która dotyka osób w każdym wieku. Kolano to największy staw w ciele człowieka. Jest ono wyjątkowo narażone na urazy i przeciążenia (często związane ze sportem lub aktywnością zawodową). Obok urazów i przeciążeń najczęstszą przyczyną bólu kolana są zmiany zwyrodnieniowe związane z wiekiem. Jeśli ból stawu kolanowego jest wynikiem niewielkiego uraz lub przeciążenia, można sobie z nim radzić domowymi sposobami. W innym wypadku konieczna jest wizyta u ortopedy w celu diagnostyki bólu kolana i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Przeciążenie stawu kolanowego
Przeciążenie stawu kolanowego często występuje u osób aktywnych fizycznie, szczególnie biegaczy lub osób wykonujących powtarzalne ruchy.
Tzw. bóle przedniego przedziału kolana lub stawu rzepkowo-udowego) to dolegliwość odczuwana w przedniej części kolana, wokół lub za rzepką, nasilająca się podczas chodzenia po schodach, przysiadów lub długotrwałego siedzenia z zgiętymi kolanami. Ból rzepki zwykle narasta w czasie i nie jest poprzedzony jednym urazem. Przeważnie nie powoduje obrzęku.
Zapalenie więzadła rzepki – kolano skoczka to zapalenie ścięgna rzepki, charakteryzujące się bólem pod zlokalizowanym poniżej rzepki, nasilającym się podczas aktywności fizycznej, szczególnie przy skokach i przysiadach, często występujące u sportowców uprawiających dyscypliny wymagające częstych skoków.
Zapalenie kaletki maziowej to stan zapalny małych, wypełnionych płynem woreczków (kaletek), które zmniejszają tarcie między kośćmi, ścięgnami i mięśniami wokół stawów. Objawia się bólem, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości w okolicy kolana, często spowodowany powtarzającymi się urazami lub nadmiernym obciążeniem. Często pojawia się u osób pracujących w pozycji klęczącej.
Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to kontuzja objawiająca się bólem na zewnętrznej stronie kolana. Kolano biegacza powstaje w wyniku powtarzającego się tarcia pasma biodrowo-piszczelowego o kłykieć boczny kości udowej podczas zginania i prostowania kolana. Częsta przypadłość biegaczy, pojawiająca się często w wyniku niewłaściwej techniki biegu, nadmiernych treningów i słabości mięśni stabilizujących.
Urazy stawu kolanowego
Najczęstsze urazy kolana to zwichnięcie i skręcenie stawu kolanowego, które mogą prowadzić do to uszkodzenia łąkotek, uszkodzenia więzadeł kolana i nadwyrężenia mięśni.
Ból kolana wywołany chorobami
Postępowanie w przypadku pojawienia się bólu kolana jest zależne od tego, w jaki sposób ów ból się pojawił, jaki ma charakter i jak długo trwa.
Jeżeli ból kolana powstał w wyniku jakiegoś delikatnego urazu lub przeciążenia i nie ma nasilonego charakteru, możemy wykorzystać domowe sposoby na ból kolana. W takim wypadku należy:
Jeżeli dolegliwości powstały w wyniku urazu i towarzyszy im silny ból kolana, obrzęk, ograniczenie ruchomości stawu, niemożność obciążenia nogi – nie jesteś w stanie stanąć na nodze, kolano blokuje się lub zgina się, kiedy przenosisz na nie ciężar ciała – należy zgłosić się do ortopedy celem przeprowadzenia pełnej diagnostyk ból kolano.
Do ortopedy należy zgłosić się również, jeżeli początkowo niewielki ból kolana nie ustępuje lub nasila się po kilku dniach samodzielnego leczenia w domu.
Jeśli cierpisz na pourazowy lub przewlekły ból kolana, umówi się na konsultację do NeuroTeam.
Leczenie bólu kolana zależy od jego przyczyny, dlatego kluczowe jest udanie się do ortopedy i przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki.
Diagnostyka bólu kolana obejmuje wywiad, badanie kliniczne oraz – jeśli jest to konieczne – badanie obrazowe: zdjęcie RTG, badanie USG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny kolana.
Leczenie może przyjąć różne formy:
Jeżeli powodem jest poważny uraz – taki jak uszkodzenie więzadeł lub łękotek – konieczna może być operacja. W wielu przypadkach bólu kolana wywołanego przeciążeniem wystarczające jest leczenie zachowawcze. Może ono obejmować ograniczenie określonych form aktywności fizycznej, szczególnie tych wymagających kucania, przysiadów czy skręcania nogi w kolanie, a także ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie. Czasami konieczne może być zastosowanie ortezy na kolano (która zapewnia wsparcie i stabilizację stawu) lub wkładek do butów (redukujących nadmierne obciążenie kolana). W niektórych przypadkach konieczne może być również zmniejszenie masy ciała, jeśli jest nadmierna. W innych konieczne może okazać się stosowanie leków, w tym zastrzyków dostawowych.
Gdy metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych efektów w poważniejszych przypadkach może być chirurgiczne leczenie bólu kolana.
Cierpisz na przewlekły ból kolana - umów się na zabieg kriolezji w NeuroTeam.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu, a także urazu kolana: