Staw biodrowy łączy kość udową z miednicą. Jest to jeden z najbardziej obciążonych stawów w ludzkim ciele. Ból biodra (ból zlokalizowany w okolicach stawu biodrowego) może wynikać z różnych przyczyn. Wśród najczęstszych wymienia się zwyrodnienie stawu (które dotyka szczególnie osób starszych), urazy, zapalenie kaletki maziowej. Bólowi biodra często towarzyszy ograniczenie ruchomości stawu, uczucie sztywności, szczególnie po dłuższym bezruchu, a także przeskakiwania w stawie (tzw. krepitacje) podczas chodzenia. Leczenie zależne od przyczyny bólu i może obejmować fizjoterapię, przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ostrzyknięcia dostawowe, kriolezję, modyfikację aktywności fizycznej. W poważniejszych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne, w tym endoprotezoplastyka stawu biodrowego (wymiana stawu). W przypadku schorzeń biodra kluczowa jest wczesna diagnostyka, obejmująca badanie fizykalne oraz badania obrazowe, która pozwala na wdrożenie optymalnego planu leczenia i zapobieganie rozwojowi choroby.
Ból biodra może być objawem bardzo różnych stanów chorobowych lub urazów:
Najczęstsze objawy, które współwystępują z bólem biodra, to:
Ból biodra może pojawić się w wyniku niewielkiego przeciążenia i wtedy nie jest powodem do niepokoju. Jeśli ból biodra ma charakter trwały i nie ustępuje samoistnie, konieczne jest udanie się do ortopedy w celu diagnostyki.
Zapraszamy na konsultację ortopedyczną w klinice NeuroTeam w celu diagnozy przyczyn bólu biodra.
Diagnostyka bólu stawu biodrowego biodra obejmuje wywiad (lekarz będzie pytał o charakter bólu, styl życia pacjenta i jego historię rodzinną), badanie kliniczne, w ramach którego ortopeda oceni zakres ruchu stawu, wykona badanie palpacyjne i testy funkcjonalne, a także oceni postawę ciała. Trzecim elementem jest diagnostyka obrazowa stawu biodrowego. Najczęstsze zlecane badania obrazowe to:
Lekarz może również zlecić badanie krwi (w celu wykrycia stanu zapalnego, chorób reumatycznych czy innych schorzeń), elektromiografię (badania mięśni i nerwów) lub pobrać płyn stawowy do analizy. Czasem konieczne są testy oceniające postawę ciała i biomechanikę ruchu.
Leczenie bólu biodra zależy od jego przyczyny. Przeważnie leczenie rozpoczyna się od leczenia zachowawczego, które może obejmować:
Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanego skutku lub jeżeli od razu zdiagnozowano poważny uraz lub zwyrodnienie, konieczne może być leczenie celowane, takie jak:
Umów się na zabieg kriolezji w Neuroteam.
Jeżeli cierpisz na przewlekłe bóle w okolicy stawu biodrowego, koniecznie zwróć się o pomoc do specjalisty – ortopedy. Zapraszamy na konsultację w naszej klinice NeutroTeam.